המוזיאון הגרמני להיסטוריה - Deutsches Historisches Museum

מעל אלף שנים של היסטוריה

המוזיאון הגרמני להיסטוריה (Deutsches Historisches Museum) מציג את ההיסטוריה הגרמנית הפרושה על פני 1500 שנים. המסע המרתק ברחבי המוזיאון ובמנהרת הזמן מתחיל בקומה השניה עם תקופת ימי הביניים, התקופה בה החלה האימפריה הרומית לשקוע ומספר נסיכויות התאחדו והתהוותה של גרמניה החלה.

המסע ממשיך עם תקופה חדשה שהחלה לאחר 1000 שנים. בתקופה זו פרצה מלחמת 30 השנים ולאחר מכן המשיכה עם שושלות חזקות באירופה הנלחמות זו עם זו ופרוסיה מתחילה את דרכה.  תצוגת הקומה השניה מסתיימת עם פריצת מלחמת העולם הראשונה.

בקומת הקרקע מספרת התצוגה את תולדותיה של גרמניה ממלחמת העולם הראשונה ועד היום. כך מסופר סיפורה של גרמניה דרך תמונות, פסלים, כתבים וחפצים שונים המביאים אותנו מתחילת ההתהוות של גרמניה דרך פרוסיה ורפובליקת ויימאר, השלטון הנאצי, הימים שלאחר מלחמת העולם השניה, הפרדת שתי הגרמניות ואיחודן ועד ימינו.

מוזיאון עם הרבה היסטוריה

המוזיאון הגרמני להיסטוריה כפי שהוא היום נוסד בשנת 1987 לקראת איחוד גרמניה המזרחית והמערבית. עם זאת, המבנה הוא בהחלט היסטורי ועבר מספר גלגולים עד שהגיע למתכונתו הנוכחית. הוא החל את דרכו במאה ה- 17.

ניתן בהחלט לראות לפי סגנון הבניה הבארוקי והמפואר שמדובר על מבנה שלא נבנה בתקופה האחרונה ואף לא במאה שנים האחרונות. במקור הוא נבנה על מנת לשמש כנשקיה המלכותית ולכן עד היום נקרא המבנה "צויגהאוס"- הנשקיה.

המבנה של המוזיאון הגרמני להיסטוריה אכן שימש ככזה עד שנת 1875 בה הוחלט להפוך אותו למוזיאון לצבא. מלחמת העולם השניה גרמה להרס רב במבנה והיוותה נקודת מפנה שהביאה לאחר שיקום ארוך של המבנה לשינוי יעודו למוזיאון להיססטוריה. המוזיאון עבר מספר שיפוצים עד שנבנה לו אגף חדש בשנת 2004 השונה באופן מהותי ממבנה המוזיאון המקורי.

אגף זכוכית וברזל וחיבור ליהדות

האגף החדש שנבנה נראה כחלק שאינו קשור למוזיאון הגרמני להיסטוריה בשל השוני המהותי בינו לבין מבנהו הבארוקי של המוזיאון. הוא בעל מראה עתידני בשל צורתו העגולה והשילוב בין זכוכית ומתכת הנותן לו מראה מודרני במיוחד. באגף זה מוצגות תערוכות מתחלפות.

בנוסף, לאחר שהוקם המוזיאון היהודי חובר המוזיאון הגרמני להיסטוריה עם המוזיאון היהודי במנהרה תת קרקעית מתוך רצון לסמל התחלה חדשה ולהדגיש כי היסטוריית העם הגרמני והעם היהודי שלובות זו בזו לטוב ולרע.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך